Çocuğunuza Davranışlarınızda Dikkat Etmeniz Gereken 20 Altın Kural

  • 06 Aralık 2015
  • 1.132 kez görüntülendi.
Çocuğunuza Davranışlarınızda Dikkat Etmeniz Gereken 20 Altın Kural

Çocuklarımıza Davranırken Dikkat Etmemiz Gereken 20 Altın Kural

Merhaba arkadaşlar çocuğunuz büyüyor ve topluma alışmak için etrafında olup bitenleri inceliyor.büyüme sürecinde üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konu da onun hayatı tanırken bir yandan da nasıl davranması, neleri yapıp neleri yapmaması gerektiğini öğrenmesidir. Onun da en çok istediği şeylerden biridir bu.Peki bu hayatı tanıma konusunda biz ebeveynler ona nasıl destek olmalıyız? Hata yaptığında bağırmak ve aşağılamak onun toplumdan soyutlanmasnı sağlayacaktır ve içine kapanacak yada agresif olacaktır.

Sadece sınırlandırma ve cezalandırmaya dayanan bir disiplin anlayışı, pek çok yönden eksik olduğu gibi çocuğun doğru davranışları kendiliğinden öğrenmesi de bu ceza yöntemiyle neredeyse imkansızdır. Anne ve babası tarafından aşırı engellenen, katı kurallara uymak zorunda bırakılan, dayakla veya ağır sözlerle cezalandırılan çocukların onlar yokken rahatlamanın etkisiyle tam tersi biçimde davrandıkları, bulundukları ortamın kurallarına uymak istemeyip başa buyruk davranma eğiliminde oldukları görülmektedir.

Çocuklara davranırken bir şeyi öğretirken nelere dikkat etmeliyiz ben araştırdım ve özetle 20 resimde sizlere topladım. Aşağıdaki resimlere incelerken çocuğa karşı  davranışlarımızda hatalarımızın olduğunu fark edeceksiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Pet Şişeden Oyuncak Bebek Beşiği Yapma başlıklı makalemizde 5 litrelik pet şişeden oyuncak beşik nasıl yapılır, anlatımlı oyuncak beşik yapma pet şişeden ve bebek beşiği yapma hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ