Çocuklar İçin Ağız Bakımı

  • 07 Temmuz 2015
  • 1.207 kez görüntülendi.
Çocuklar İçin Ağız Bakımı

Çocuklarımızın  Ağız Bakımında Yapılması Gerekenler

Bebeğiniz doğdu ve hızlı bir şekilde büyüyor. Bu süreçte dişlerinin çıkmasını da bekliyorsunuz. Beklediğiniz ilk küçük dişin çıkması en erken 3 aydan başlayarak 12 aya kadar sürebilir ve bu ilk çıkan dişler çoğunlukla alt orta dişlerdir. 6 -7 yaşına geldiğinde süt dişleri diye adlandırdığımız dişler teker teker dökülecek ve çocuğunuzun hayatı boyunca kullanacağı dişleri yerini almaya başlayacaktır. 6 yaşta azılarda tamamlanacak ve ağzındaki diş sayısı yavaş yavaş tamamlanmış olacaktır.

Artık Dişler tamamlandıktan sonra düzenli bakımlarıda gelmiş demektir. Çürüklerden korumak için fırçalama alışkanlığını çocuğunuza yerleştirmelisiniz. Buna ne kadar küçük yaşta başlarsanız o kadar sağlıklı dişlerin sahibi olacaktır.

Dişçiyi ziyaret etmeye başlamanında zamanı geldi. Dişçiniz sizi düzenli kontroller için her altı ayda çağıracaktır. Altı aylık süreci aksatmamanızı tavsiye ederim.

Diş hastalıklarından korunmak için çocuğunuza gece boyunca içebileceği bir süt ya da meyve suyu şişesi bırakmayın, çünkü ağzında gece boyunca  biriken kalıntılar dişlerine zarar verecek ve dişlerin çürümesine sebep olacaktır.

Ağız Bakımı için gece yatmadan önce çocuğunuza diş fırçalatmayı unutmayın. Küçük yaştayken fırçalama işlemini çocuklar beceremeyecektir. endişelenmeyin fırçayı ısırması bile dişlerinin temizlenmesini sağlayacak  ilerki yaşlarda fırçalama alışkanlığını da kazandıracaktır. Diş fırçalarını üç ay en geç altı ayda değiştirmelisiniz.

Bebeklerde ağız içinde emmeye bağlı Pamucak diye adlandırılan yaralar  olabilir , bunun içinde evde kolayla uygulayabileceğiniz bir yöntem karbonatı bir tülbente sürerek bebeğinizin ağız içini temizleyebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Sıra Dışı Bebek Kostümleri başlıklı makalemizde farklı bebek kostümleri, sıra dışı kostümler ve sıradışı bebek elbiseleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ