Yeni Doğan Bebeklerde Anne Sütü

  • 11 Ağustos 2015
  • 1.167 kez görüntülendi.
Yeni Doğan Bebeklerde Anne Sütü

Yeni Doğan Bebeklerde Anne Sütünün Önemi

Yeni doğan bebek için en ideal besin, anne sütüdür. Bilinen faydalarının yanı sıra, tıbbın ulaşamadığı bilinmeyen sayısız faydalarıyla anne sütünün üstünlüğü, tartışmasız bir gerçektir. Anne sütü ile sadece karın doymaz; fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişim de sağlanır. Bebeğinizin ihtiyacı olan besinleri dengeli bir şekilde almasını sağlar.Hak Taalanın mucizesi olan anne sütünün kalitesine, hiçbir mama firması ulaşamamıştır.Ulaşması da mümkün değildir. Her annenin bebeği için gerekli olan süt üretiminin farklı olması, bebeğin ayına ve gelişim özelliklerine göre farklı besin değerlerine sahip olması, anne sütünün şaşılacak özellikleri arasındadır. Üstelik her zaman taze, temiz, mikropsuz bir şekilde zahmetsiz olarak hazır olur. Ekonominizi de etkilemez. Hastalıklara karşı koruyucu maddeler içerir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin, yaşamın ilk aylarında hastalanma olasılıkları düşüktür.Yeni doğan bebekler, sindirim sistemleri yeterli olarak çalışamadığından dolayı, aldıkları besinleri sindirmekte güçlük çekerler. Oysa anne sütü en kolay sindirilen besindir. Bebek, anne sütü ile iyi beslendiği gibi, ishal, kabızlık gibi sindirim bozukluklarından da korunmuş olur.Anne ve bebek, emzirme süresi içinde birbirlerine sevgi alışverişinde bulunurlar. Bebeğinizi en az 15 dakika emzirmelisiniz ve eğer bebek emmek istiyorsa onu memeden ayırmayın kendinin bırakmasını bekleyin. Her bebeğin anne sütü emmeye hakkı vardır.

Bebeğinizi her ağladığında emzirin. Sık sık ve arzuyla emzirmek meme bezlerini uyaracağından, süt yapımını artırır.Bebeğinizi emzirmeden önce ellerinizi yıkayın, göğsünüzü kaynamış soğumuş suyla silin. Rahat bir yere oturun, sırtınızın arkasına destek yastık koyun ki bebeğinizi emzirmek işkence haline gelmesin.Emzirirken sadece meme başını değil, meme başı çevresindeki kahverengi  bölgeyi de bebeğinizin ağzına almasını sağlayın. Bu durum bebeğinizin daha az hava yutmasını sağlayacak ve içinde gaz oluşumunu indirgecektir. Ayrıca bebeği dik konumda tutmanız hava yutmasını önleyecektir, yatarak emzirmeyin, memeleri parmaklarınızın arasına sıkıştırın ve bebeğin burnunun açıkta kalmasını sağlayın. Her emzirmeden sonra bebeğinizi omzunuza yaslayıp gazını çıkarırsanız hem bebeğiniz güzel bir uyku çekecek hemde siz rahat edeceksiniz. size tavsiyem  yeterli şekilde kilo alıyorsa bebeğiniz  4-6 aya kadar anne sütüne ilave olarak herhangi bir ek mama vermeyin.İlk birkaç gün annenin göğüslerinden, halk arasında “ağız” denilen sarı renkli koyu süt yanı kolostrum salgılanır. Kolostrom sütün şekeri ve yağı daha az, protein içeriği daha fazla olduğundan mikrop öldürücü özelliği vardır. Bebeği hastalıklardan koruyan bu sütün bir damlasını bile ziyan etmeden bebeğinize vermeyi ihmal etmeyin.Doğumdan sonraki ilk yarım saat içinde bebeğinizi emzirmenizi tavsiye ederim. Bebeğin erken emmeye başlaması, hem anne sütünün oluşumunu hızlandıracak, hem de anne ile bebek arasındaki duygusal bağı kuvvetlendirecektir.Ayrıca unutmanınız gereken önemli bir konuda anne sütünün % 90’a yakın bölümü sudur, bebeğe su vermek gerekmez. Şekerli su veya su vermek bebeğe tokluk hissi vereceğinden bebeğiniz emmeyi reddedebilir, emmek istemeyebilir.

Bir önceki yazımız olan İlginç Bebek Arabaları başlıklı makalemizde 2015 bebek araba modelleri, bebek araba modelleri ve bebek arabaları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ