Eski Mobilyaların Boyama Tekniğiyle Yenilenmesi

  • 25 Şubat 2016
  • 6.539 kez görüntülendi.
Eski Mobilyaların Boyama Tekniğiyle Yenilenmesi

eski ahşap mobilyaların değerlendirilmesi amacıyla farklı modellerde ve renklerde boyanarak yenilenmiş ahşap mobilya modellerini ve yapılışlarını araştırdık. Yenilediğiniz ahşap mobilyaları ister balkon veya bahçe dekorasyonunda isterseniz odalarınızda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Son dönemlerde siyah , kahve mobilyaların yerini, beyaz mobilyalra aldı. Salon takımını değiştirmek isteyen, sehpasını yenilemek isteyen, yatak odasını boyamak isteyenler , mutfak dolabını renklendirmek isteyen  arkadaşlar  boyama fikirlerinden yola çıkarak yep yeni bir eşyaya sahip olabilirler.Eski mobilyaları yenilemek için ilk aşamada zımpara kullanmanız iyi olacaktır. Zımpara ile eski boya katmanı ve soyulan mobilya bölgelerini uzaklaştırarak pürüzsüz bir yüzey elde edebilirsiniz. Hatta hobi malzemesi satan yerlerden kimyasal boya çözücüler alarak alt katmanı temizleyebilirsiniz bunu açık havada veya iyi havalandırma olan bir yerde yapmanızı öneririm. Çok eski, kurtlanmış, delikli ahşap mobilyalar için öncelikle kireçleme, ardından badana işlemi ve sonrasında dekupaj yani renkli bir resmi yapıştırarak oldukça hoş yeni mobilya elde edebilirsiniz. Sonrasında natural vernik kullanarak bu işlemi sonlandırabilirsiniz. Bunların haricinde çekmece, küçük dolap veya ekmeklik tarzında mobilyaları lateks veya yağlı boya ile boyayarak oldukça hoş ve capcanlı renklerde mobilyaları yenileyebilirsiniz. Kolay yoldan güzel mobilya elde etmek için sprey boyaları da kullanabilirsiniz. Görsellerde sprey boya tekniği ile yenilenen oldukça güzel mobilya modelleri de var. Sandalye veya koltuk tarzındaki mobilyaları yenileme işleminden sonra kumaşlarını da değiştirerek baştan yaratabilirsiniz. Bu tip işler için kullanılan zımba modelleri var. Bunlar aracılığıyla yenilediğiniz mobilya rengine uygun oldukça hoş kumaşlar alarak mobilyayı tamamen değiştirebilirsiniz. Ayrıca akrilik boya kulalnarak eskiyen metal tepsileride geri dönüşüme kazandırabilirsiniz. Suni deri ve koltuklarında boyanabileceğini unutmayın.

Mobilya yenileme fikirlerinde süt boyaları da kullanabilirsiniz. Süt boyalar toz halinde satılıyor, bir kovaya koyuluyor ve sonrasında sıvı eklenerek çözünmesi sağlanıyor. Süt boyaların oldukça farklı renkleri olduğu gibi çok doğal görünmesi ile dikkat çekiyor. Hem doğal hem de diğer boyalara oranla daha az zehir içerdiği için bu konuda hassas olanlara hitaben daha makul bir seçim olacaktır. Ayrıca çok renkli olması yerine sade ve şık durduğu için genellikle otantik tasarımlarda tercih ediliyor. Özellikle sehpalar veya masalarda dekupaj yöntemi en çok başvurulan yöntemlerden. Birbirinden şık desenlerin kenarları kesilerek ve özenle mobilyaya yapıştırılması ile elde edilen bu yöntem mobilyaların oldukça kolay ve gösterişli olmasını sağlıyor

netten alıntı olan fikirleri aşağıdaki resimlerde görüntüleyebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Konserve Kutularından Yapılabilecekler başlıklı makalemizde Konserve Kutularından Yapılabilecekler, konserve kutusu değerlendirme ve konserve kutusundan havluluk hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ