Çiçek Motifi Yapım Aşamaları

  • 28 Ocak 2016
  • 2.057 kez görüntülendi.
Çiçek Motifi Yapım Aşamaları

İkili Çiçek Motifi Yapım Aşamaları

Çiçek Motifi Yapım Aşamaları modelinin resimlerini  nako sayfasından alıntı yapılmıştır. Çiçek modeli yapımının anlatımını dilim döndüğünce sizlere açıklamaya çalışacağım.İkili motif tığ ile yapılan bir modeldir. Çiçek motifi için kalın tığa 6 zincir çekilerek ikili çiçek motifinin orta halkalı kısmı başlanır.İlk başladığımız zincirin dibine başına dolamadan batılır.Daha sonra iki oç birbirinden çıkmak için Tığın başına ipi dolayarak iki uç birden çekilir ve halka oluşturulur. Üç adet zincir çekilerek üçlü tırabzan yapılır , yani ip tığa dolanır ve üç defada ip tığdan çıkarılır. Bir çiçek kanadı için dört tane  üçlü tırabzan yapılır.İlk çiek yaprağını  tamamlamak için üç zincir çekilir ve dolamadan halkanın içine tırabzanların dibine batılır.Bu şekilde çiçeğin ilk yaprağı oluşturulur.  İkinci yaprak için üç zincir çekilir ve 4 adet tırabzan yapılır üç zincirle tekrar dibe batılır. Bu işlem dört yaprak olana kadar tekrarlanır.Böylelikle ikili çiçek motifinin ilk sırası tamamlanmıştır

Çiçek motifinin ikinci sırasını yapmak için çiçeğin bittiği noktadan yani iki yaprağının arasından 7  zincir çekilir.Birinci  yaprağın bitimine ikinci yaprağın başlangıcına arkasına başına dolamadan batırılır.İkisi tek seferde çekilir.Dört göz olana kadar aynı işlem bütün yapraklarda tekrar edilir.Üç adet zincir çekilir ve tığın başına dolayıp üç defada çıkılır tırabzan yapılır. 6 tırabzan yaparak yaprağın kanadı oluşturulur. Üç zincirle dibe batılır ve tekrar üç zincir çekerek tırabzan yapmaya devam edilir. Dört çiçek kanadını da tamamlayınca ip kesilir. Kolay Gelsin Hanımlar umarım açıklayıcı olmuştur. Takıldığınız yerler için resimleri inceleyebilirsiniz.

Çiçek Motifi Yapım Aşamaları Resim Galerisi

 

Bir önceki yazımız olan Eski Kıyafetleri Yenilemeye Yönelik Fikirler başlıklı makalemizde eski ayakkabıları yenileme, Eski Kıyafetleri Yenilemeye Yönelik Fikirler ve eskiyen elbiseleri yenileme hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ