Kat Kat Lif Yapımı

  • 29 Ocak 2016
  • 4.314 kez görüntülendi.
Kat Kat Lif Yapımı

Kat Kat Lif Yapımı

Lahana lif yapımını isteyen arkadaşlarımızın isteği üzerine sizler için bu yazımızda lahana lif modelimizin nasıl yapılacağını paylaşmak istiyorum .İster çeyizlik istersek de hediye etmek için oldukça hoş olan kat kat lif  modelimizin yapımını internetten araştırdım ve buldum dilerseniz nasıl yapılır dilimiz döndüğünce anlatalım.
İlk olarak lifimizin orta kısmına çiçek yapılır.Çiçek için  7 zincir çekerek halka haline getirip halkamıza batarak üçlü tırabzan yapıyoruz. 2 zincir çekiyoruz ve tekrar üçlü tırabzan. Bu şekilde aralarına zincir çekerek 7 tane üçlü tırabzan yapalım. Son tırabzanımızı da iki zincir çekerek ilkiyle birleştirelim.8 göz olacak. Bu kutucukların her birinin içine 2 zincir,2 tırabzan, 2 zincir çekip aşağıya batıyoruz. Bu şekilde 8 yaprak yapılmış olacak..İlk kat böyle tamamlanıyor. 2.katı yapmak için diğer renge geçip arkadan yuvalarını yapıyoruz. Bu yuvalarımız için de tırabzana alttan batarak üç zincir çekiyoruz ve diğer yuvaya geçiyoruz. Yine üç zincir çekiyoruz ve diğer yuvaya geçiyoruz. Bu şekilde 8 tane sık iğne oluşturalım. Bu yuvalarımızı doldururken bu kez iki zincirle çıkalım,3 tane tırabzan yapalım ve yine iki zincir çekerek yuvaya batalım. Bu şekilde sekiz yaprağımızı da dolduralım.Üçüncü katımıza geçtiğimizde bu sefer yuvalarımızı 4 zincirle yapalım. Bu şekilde sekiz yuva oluşturduktan sonra iki zincirle çıkalım,dört tane üçlü tırabzan yapalım ve yuvaya tekrar iki zincirle batalım.
Dördüncü katımızda da 5 zincir çekerek 8 tane yuva oluşturuyoruz ve tekrar iki zincir çekip 4 tane üçlü tırabzan yapıp tekrar iki zincirle yuvamıza batıyoruz. Şimdi ortadaki çiçeğimizi tamamladık hanımlar.
Tekrar ilk renk ipimizi alalım ve çiçeğimizin alttaki yapraklarına batarak her bir yaprağın üzerine 6 tırabzan yapalım. her yaprağın arasında üç zincir olacaktır.Yani bir yaprağa batarak altı tırabzan yapalım üç zincir çekelim ve diğer yaprağa batarak tekrar altı tırabzan yapalım. Bu şekilde sıramızı tamamlayalım. Bir sonraki sıramızda tırabzan yapmaya aynı şekilde devam ediyoruz. Bu motifte bir veya iki artırma yeterli olacaktır. Diğer yaprağa geçerken üç zincirimizi unutmayalım ama. Üç sırayı tamamladıktan sonra üç zincir çekmeyi bırakıyoruz ve daha önce çektiğimiz zincirlerimizi de tırabzanla dolduruyoruz. Her altı tırabzanda bir artırma yapalım. Bu şekilde dört sıra daha ördükten sonra alt tabanımızı tamamlamış oluyoruz. Şimdi tabanımızın etrafına açık renkle ipi 4 sefer uzatıp bağlayarak 1 fıstık ve araya tekli örümcek yapıyoruz. Aralarda 3 tırabzan atlayıp 4.tırabzana 1 fıstık, araya tekli örümcek şeklinde sırayı tamamlıyoruz. Bu şekilde aynı işlemi yaparak beş sıra gidiyoruz hanımlar.
Şimdi sıra life özelliğini veren kısmı yani ikinci katı yapmada.Üçüncü sıramızdaki tırabzanların başına batıyoruz ve yine aralarda 3 tırabzan atlayarak bir fıstık bir örümcek yaparak sıramızı tamamlıyoruz. ve hemen ikinci sıramıza geçerek fıstıkların başına batarak fıstık yapıyor ve örümcekle diğer fıstığa geçiyoruz. Bu şekilde dört sıra ördükten sonra ipimizi koparalım ve altıncı tırabzanımıza batarak aynı parçadan bir tane daha örelim. bu kez dört sıra bir fıstık ve bir örümcek şeklinde. Son olarak da uçlarına kirpik yapılır yada fıstık geçilir .Model netten alıntıdır yapan arkadaşa teşekkürler.Kolay gelsin

Kat Kat Lif Yapımı Resimlerle Anlatım

Bir önceki yazımız olan Eski Kıyafetleri Yenilemeye Yönelik Fikirler başlıklı makalemizde eski ayakkabıları yenileme, Eski Kıyafetleri Yenilemeye Yönelik Fikirler ve eskiyen elbiseleri yenileme hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ