Ramazanda Beslenme

  • 03 Temmuz 2015
  • 1.344 kez görüntülendi.
Ramazanda Beslenme

Ramazan Ayında Beslenmede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ramazan Ayı yaz mevsimine denk geldiği için 17 saat kadar uzun süre oruç tutulmaktadır. Ramazan ayında beslenme alışkanlıklarımız tamamıyla değişir. Vücudumuzun bu değişikliklere uyum sağlaması içinse bazı şeylere dikkat etmemiz gerekir.

Oruç tutmadan önce uzmanların önerilerini dikkate almamız gerekir.Uzmanların önerilerine uymak bazı sağlık sorunlarını ortadan kaldıracaktır. Ramazanda beslenmede  dikkat edilmesi gerekenler sahurda hafif susatmayacak özellikle kahvaltı türü tüketilmelidir. Bol şekerli yiyeceklerden kaçınılmalıdır.Ramazan ayında özellikle  kalp, şeker ve tansiyon gibi kronik rahatsızlığı bulunan kişiler, oruç tutarken daha dikkatli olmalıdır. Doktor onayını alıp ilaçlarını da düzenli kullanıma ayarlayarak oruçlarına devam etmelidir. Sıcak havaların etkisiyle vücut suya ihtiyaç duymaktadır bol su ve karpuz tüketimi su ihtiyacını dengeleyecektir.

Yapılan yanlışlardan bazıları sahura kalkmadan oruç tutmaya çalışmaktır. Mutlaka sahura kalkılmalı ve bol sıvı tüketilmelidir. İftarda ilk etapta mutlaka çorba tüketilmeli ve biraz ara verdikten sonra ana yemek yemeye geçilmelidir. Meyve tüketimi de ihmal edilmelidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ